Gdy na początku roku 2020 zespół Zeelandii szkolił się z Agile czyli zwinnych metod pracy projektowej nikt nie zdawał sobie sprawy, że już w marcu nowe umiejętności będą tak bardzo przydatne.

KLIENT:
Zeelandia jest liderem na rynku dodatków piekarskich i cukierniczych.
POTRZEBA:
Wszystko zaczęło się od spotkania z szefową działu R&D, która zgłosiła potrzebę większej zwinności w dostarczaniu kolejnych produktów na rynek. Specyfika biznesu wymagała stawiania odważnych pomysłów i szybkiego sprawdzenia wykonalności i opłacalności. Członkowie zespołu byli chętni do poznania nowej koncepcji pracy.

WYZWANIE:
Włączyć wszystkich uczestników w proces rozwojowy tak, aby mogli szybko wykorzystać pomysły w swoim miejscu pracy. Pokazać na przykładach praktycznych jak można bardziej zwinnie pracować zespołowo. Udowodnić, że intensywna praca projektowa może dawać dużo satysfakcji gdy szybciej i częściej pojawiają się konkretne rezultaty, które można poddać pod ocenę konsumentowi.

ROZWIĄZANIE:
Interdyscyplinarny charakter zarządzania zwinnego wymagał włączenia szerszego grona uczestników spoza działu R&D. Chodziło o to, żeby kluczowi interesariusze w projektach rozumieli podstawowe pojęcia. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie 15-20 osobowe grupy, które wzięły udział zarówno w symulacji Raven 13, po której nastąpiły Retrospektywy dzięki którym zespół lepiej zrozumiał gdzie leżą wyzwania i najpilniejsze potrzeby. Kolejnym etapem programu były rozszerzone szkolenia Agile, które pozwoliły uczestnikom zrozumieć zwinną filozofię pracy i przećwiczyć kolejne etapy budowy produktu. Ciekawym aspektem okazały się ćwiczenia z prezentowania kolejnych etapów projektów gdzie uczestnicy wcielali się w rolę Product Ownerów, Scrum Masterów oraz członków Development Team’ów. Istotną zaletą tego procesu rozwojowego był fakt, że w warsztatach wzięły udział również osoby z zarządu i kierownicy działów. Dzięki temu znacznie łatwiej było uzyskać wsparcie i zachętę do stosowania nowych metod pracy przez pracowników.
OPINIA KLIENTA:
Czy można było przypuszczać w styczniu 2020 r., kiedy to nasz zespół brał udział w szkoleniu „Zwinne zarządzanie projektami – Agile/Scrum”, że zdobyta wiedza przyda nam się szybciej niż myśleliśmy.
To za sprawą COVID-19 jeszcze bardziej dobitnie okazało się, że cała nasza rzeczywistość, w której przyszło nam działać jest VUCA (Zmienna [Volatile], Niepewna [Uncertain], Złożona [Complex] i Niejasna [Ambigious]). Kiedy w przeciągu kilku dni wszystkie nasze założenia się zmieniły, musieliśmy wrócić do tematyki szkolenia i upewnić się że:
- nadal zmierzamy w dobrym kierunku,
- zasady komunikacji zapewnią szybką reakcję oraz regularne zbieranie opinii od klientów i członków naszych zespołów,
- ustaliliśmy nowe zasady działania i zaktualizowaliśmy nasze procesy wewnętrzne,
- kiedy sytuacja na zewnątrz jest niedookreślona i niejednoznaczna, my znajdujemy optymalny kierunek działania.
To podczas szkolenia ćwiczyliśmy jak ściślej ze sobą współpracować, informować się na bieżąco i utrzymywać satysfakcję w zespole, co okazało się szczególnie pomocne w czasie pandemii.
Mając nadzieję, że nadzwyczajna sytuacja, z która mieliśmy do czynienia w ostatnim roku i nadal niestety mamy, się więcej nie powtórzy, mogę powiedzieć z całą pewnością, że poznane techniki i narzędzia zarządzania projektami będą przez nas wykorzystywane i rozwijane. Przydadzą się one każdemu, nam przydały się jedynie trochę bardziej ze względu na czas i sytuację.
– Maciej Zakrzewski
Dyrektor Zarządzający
Zeelandia Sp. z o.o.