Zeelandia – Agile w czasie zmian rynkowych

Gdy na początku roku 2020 zespół Zeelandii szkolił się z Agile czyli zwinnych metod pracy projektowej nikt nie zdawał sobie sprawy, że już w marcu nowe umiejętności będą tak bardzo przydatne. 

Fotografia: wspólne podsumowanie rezultatów symulacji Raven 13 wraz z najciekawszymi zdarzeniami w trakcie misji

KLIENT:
Zeelandia jest liderem na rynku dodatków piekarskich i cukierniczych.

POTRZEBA:
Wszystko zaczęło się od spotkania z szefową działu R&D, która zgłosiła potrzebę większej zwinności w dostarczaniu kolejnych produktów na rynek. Specyfika biznesu wymagała stawiania odważnych pomysłów i szybkiego sprawdzenia wykonalności i opłacalności. Członkowie zespołu byli chętni do poznania nowej koncepcji pracy.

Fotografia: uczestnicy pracują w mniejszych grupach w trakcie retrospektywy w module generowania najlepszych pomysłów do wdrożenia w swoich projektach

WYZWANIE:
Włączyć wszystkich uczestników w proces rozwojowy tak, aby mogli szybko wykorzystać pomysły w swoim miejscu pracy. Pokazać na przykładach praktycznych jak można bardziej zwinnie pracować zespołowo. Udowodnić, że intensywna praca projektowa może dawać dużo satysfakcji gdy szybciej i częściej pojawiają się konkretne rezultaty, które można poddać pod ocenę konsumentowi.

Fotografia: zespół trenuje techniki priorytetyzacji i szacowania etapów projektu przy wykorzystaniu interaktywnej gry karcianej. W trakcie tego ćwiczenia poszczególne osoby odgrywają konkretne role projektowe. Dyskusja czasem bywa bardzo emocjonująca.

ROZWIĄZANIE:
Interdyscyplinarny charakter zarządzania zwinnego wymagał włączenia szerszego grona uczestników spoza działu R&D. Chodziło o to, żeby kluczowi interesariusze w projektach rozumieli podstawowe pojęcia. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie 15-20 osobowe grupy, które wzięły udział zarówno w symulacji Raven 13, po której nastąpiły Retrospektywy dzięki którym zespół lepiej zrozumiał gdzie leżą wyzwania i najpilniejsze potrzeby. Kolejnym etapem programu były rozszerzone szkolenia Agile, które pozwoliły uczestnikom zrozumieć zwinną filozofię pracy i przećwiczyć kolejne etapy budowy produktu. Ciekawym aspektem okazały się ćwiczenia z prezentowania kolejnych etapów projektów gdzie uczestnicy wcielali się w rolę Product Ownerów, Scrum Masterów oraz członków Development Team’ów. Istotną zaletą tego procesu rozwojowego był fakt, że w warsztatach wzięły udział również osoby z zarządu i kierownicy działów. Dzięki temu znacznie łatwiej było uzyskać wsparcie i zachętę do stosowania nowych metod pracy przez pracowników.

OPINIA KLIENTA:

Czy można było przypuszczać w styczniu 2020 r., kiedy to nasz zespół brał udział w szkoleniu „Zwinne zarządzanie projektami – Agile/Scrum”, że zdobyta wiedza przyda nam się szybciej niż myśleliśmy.
To za sprawą COVID-19 jeszcze bardziej dobitnie okazało się, że cała nasza rzeczywistość, w której przyszło nam działać jest VUCA (Zmienna [Volatile], Niepewna [Uncertain], Złożona [Complex] i Niejasna [Ambigious]).
Kiedy w przeciągu kilku dni wszystkie nasze założenia się zmieniły, musieliśmy wrócić do tematyki szkolenia i upewnić się że:

  1. nadal zmierzamy w dobrym kierunku,
  2. zasady komunikacji zapewnią szybką reakcję oraz regularne zbieranie opinii od klientów i członków naszych zespołów,
  3. ustaliliśmy nowe zasady działania i zaktualizowaliśmy nasze procesy wewnętrzne,
  4. kiedy sytuacja na zewnątrz jest niedookreślona i niejednoznaczna, my znajdujemy optymalny kierunek działania.

To podczas szkolenia ćwiczyliśmy jak ściślej ze sobą współpracować, informować się na bieżąco i utrzymywać satysfakcję w zespole, co okazało się szczególnie pomocne w czasie pandemii.
Mając nadzieję, że nadzwyczajna sytuacja, z która mieliśmy do czynienia w ostatnim roku i nadal niestety mamy, się więcej nie powtórzy, mogę powiedzieć z całą pewnością, że poznane techniki i narzędzia zarządzania projektami będą przez nas wykorzystywane i rozwijane. Przydadzą się one każdemu, nam przydały się jedynie trochę bardziej ze względu na czas i sytuację.

Maciej Zakrzewski
Dyrektor Zarządzający
Zeelandia Sp. z o.o.

spotkajmy się na ZOOMie i porozmawiajmy o Twoich potrzebach