Jak dbam o jakość szkoleń?

Od ponad 10 lat pracy trenerskiej korzystam z indywidualnej ankiety satysfakcji, która rozdawana jest każdemu uczestnikowi na końcu szkolenia. To proste narzędzie pozwoliło mi wdrożyć wiele usprawnień w naszych szkoleniach choćby takich jak: jednostronicowe podsumowania (handout’y), które każdy uczestnik otrzymuje po szkoleniu, obejmujące kluczowe zagadnienia zrealizowanego materiału. Taka potrzeba była wspomniana przez jednego z uczestników w ankiecie. Dzięki temu, udało się przygotować zestaw przydatnych materiałów dla wszystkich uczestników następnych szkoleń.

W trakcie pracy, zebrałem ponad 3000 anonimowych ankiet. Każda z ankiet jest analizowana i kluczowe dane takie jak: ocena szkolenia oraz komentarze zostają wpisane do bazy pomysłów ciągłego doskonalenia. Następnie pomysły są analizowane i nadawane są im priorytety wg. techniki priorytetyzacji MoSCoW.

Taka prosta dyscyplina w pracy pozwala osiągać wyjątkowo wysoką satysfakcję uczestników na przestrzeni ostatnich lat. Cały czas chcę słuchać moich uczestników i dbać, żeby ich doświadczenie podczas szkolenia było najwyższej jakości.

Poniżej jest przykład zebranej ankiety papierowej po zajęciach dla grupy studentów MBA-Atlanta na uniwersytecie ekonomicznym w Poznaniu.

Ostatnio, przeglądając bazę pomysłów ciągłego doskonalenia i podjąłem decyzję o zmianie sposób ankietowania z papierowych formularzy na system ankiet on-line. Przeprowadziłem testy wśród uczestników spotkania PM Poznań oraz kolejnej grupy studentów MBA-Atlanta i rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę!

Dzięki temu rozwiązaniu można również zapytać uczestników o istotne problemy i punkty widzenia na początku szkolenia. Dzięki temu buduję większe zaangażowanie grupy i w trakcie szkolenia jestem w stanie lepiej dostosować przykłady do danych potrzeb.

W poniższym przykładzie, zapytałem 26 uczestników o ich najistotniejszy problem w projektach wskazując na cztery główne obszary udanych projektów. Dzięki zebraniu 26 odpowiedzi wskazujących głównie na obszar ludzki byłem w stanie lepiej dostosować zakres merytoryczny oraz przykłady dla uczestników.

Na końcu szkolenia pytam również o główne inspiracje, które uczestnicy zabiorą ze sobą do domu. Dzięki temu, wszyscy mogą się sprawnie wymienić tym co najistotniejsze z danego dnia szkoleniowego.

Po zebraniu pomyślnych ocen po szkoleniu przychodzi ten przyjemny moment w pracy trenera, na radość i celebrację z udanego projektu szkoleniowego. Następnie wpisuje kolejne pomysły do bazy ciągłego doskonalenia i zabieram się do pracy bo tylko dzięki temu zachowam tak wysoki poziom satysfakcji uczestników.

spotkajmy się na ZOOMie i porozmawiajmy o Twoich potrzebach