Vision

We desire Goraj.com to be a trusted partner in delivering Your projects. We will do all possible to bring the project's true value to the business and give satisfaction to all involved people.


Mission

We support companies in achieving project excellence. We find optimal combinations of people, processes and tools. Our services bring unique benefits through four basic aspects: awareness, alignment, dynamism, satisfaction.

Business support programs

knowledge

Priorities


Objectives:
Building on project knowledge
Getting to know the best practices
Preparation for certification


Approach:
Trainings
Workshops

alignment

Alignment


Objectives:
Fit for purpose processes
Improved communication
Tools adjusted for your needs


Approach:
PMO outsourcing
PM tools

 Team dynamics

Dynamics


Objectives:
Faster project results
Agility in projects (Agile/Scrum)
Better use of resources


Approach:
Agile
Interim Managment

satisfaction

Satisfaction


Objectives:
Happy employees
Attrition reduction
Integrated team


Approach:
Coaching
Mentoring

 

What is
the process of cooperation?

The framework

Work with the customer is based on three proven steps:

The framework

Work with the customer is based on three proven steps:

Most recent posts

June 30, 2017
Błażej Goraj na Scrum Days

Why it’s good to participate in ScrumDays?

Why it’s good to participate in ScrumDays? It was my second time I took part in […]
May 28, 2017
Mindfullness

Is there a cultural context in mindfulness?

Is there a cultural context in mindfulness? These were the final classes of the project management […]
April 4, 2017
szkolenie w firmie budowlanej

Can a construction company be Agile?

Can a construction company be Agile? Project management in the construction industry is usually done in […]
March 22, 2017
Błażej Goraj z ambasadorem Polski w Australii

Do they do it differently in Australia?

Do they do it differently in Australia? While looking for an inspiration in project management in […]
January 11, 2017
zajęcia na uczelni - czynnik ludzki

Why the human factor is so important in projects?

Why the human factor is so important in projects? In February, we celebrated the start-up of […]
November 17, 2016
trener Błażej Goraj

How to quickly improve your marketing department?

How to quickly improve your marketing department? The Problem: Many threads, lots of topics started, the […]

Clients

 • Ivan Prozorovschi
  I attended project management courses in 2017. Mr. Goraj (who held the courses) impressed me with an extremely practical approach and going straight to the subject core. He was very communicative and open to students. One day he organized an exercise for us - a simulation of "Prisoner's dilemma" to present the importance of communication and leadership in project management. It was a good experience for me. I recommend Mr. Goraj as a very efficient mentor.
  Ivan Prozorovschi
  Poznań University of Economics and Business
 • Aleksandra Zagozdon
  Z przyjemnością uczestniczyłam w wykładach prowadzonych przez Błażeja, podczas podyplomowych studiów Zarządzania Projektami w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Bardzo charakterystyczne dla Błażeja jest nie tylko bycie profesjonalnym, ale bardzo pozytywne nastawienie do słuchaczy. Wykłady odbywają się w sposób niekonwencjonalny, co pozwala słuchaczowi lepiej zrozumieć temat. Bardzo ważne jest to, że Błażej dzieli się nie tylko wiedzą książkową, ale i praktycznymi doświadczeniami biznesowymi. Dlatego jego zajęcia są bardzo przydatne, inspirujące i motywujące. Mogę w pełni polecić Błażeja jako świetnego trenera i wykładowcę.
  Aleksandra Zagozdon
  Partner finansowy w GSK
 • Agata Cieślińska
  Miałam przyjemność jako student, uczestniczyć w zajęciach z Zarządzania Projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, które prowadził Pan Goraj. Podczas sesji zawsze miał bardzo pozytywne podejście do studentów i wyraźnie wyjaśniał moduły kursu. Tematy zostały przedstawione w sposób praktyczny, z wieloma realnymi przykładami biznesowymi i studiami przypadków. Końcowy projekt, przygotowywany przez studentów, podsumowywał różne etapy planowania i zarządzania projektem, wraz z konstruktywnymi uwagami udzielonymi przez Pana Goraja. Mogę w pełni polecić go jako świetnego wykładowcę i mentora.
  Agata Cieślińska
  SEO Intern w FlixBus
 • Maciej Zboina
  Błażej był naprawdę inspirującym liderem i mentorem zespołu project i program manager’ów. Skoncentrowany na celach i zobowiązaniach wobec klientów, pomagał w rozwiązywaniu eskalacji i znajdował rozwiązania dla bardzo złożonych problemów. Miałem przyjemność pracować w zespole zarządzanym przez firmę Błażeja, gdzie mieliśmy bardzo dużo możliwości rozwoju i wyzwań. Błażej był postrzegany jako entuzjastyczny profesjonalista, pomocny przy rozwiązywaniu złożonych problemów w wymagających środowiskach. To był bardzo ciekawy czas i dużo się od niego nauczyłem.
  Maciej Zboina
  Project Manager | PMP
 • Krzysztof Nowaczyk
  I had an opportunity to work with Blaze at HP while I joined to HP a couple of years ago. Blaze is one of the best People Managers I have ever meet. He is well known for his intelligence, work ethic and positive attitude. He is aimed on teamwork and successful leadership. He is a highly motivated individual with great attention to detail. I must commit that He is a highly qualified person in People Mgmt, but as well in Project/Program management area too. Blaze has shown his fully commitment and active participation from the beginning to the end of our business relationship. He was known as a Lead CEE ITO TPS (Transformation and Project Services). He is very well organized, efficient and extremely competent. His analytical skills are excellent. His great ability is to work independently and in multi-tasking way to ensure that all duties are completed in a timely manner. Blaze is valuable Manager of the team. Blaze was always willing to offer his assistance and to share his knowledge with others. Due to his great attitude, dedication and excellent potential, I would definitely recommend him as a Team Leader and Manager to any organization he applies.
  Krzysztof Nowaczyk
  Transition & Transformation Manager
 • Michał Malinowski
  Miałem okazję pracować z Błażejem przez pięć lat, gdzie pełnił obowiązki dyrektora w zakresie Transformacji i Usług Projektowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Udało mu się zbudować zespół, który skutecznie realizował projekty tranzycji i transformacji. Wykazał solidne zrozumienie organizacji i procesów, aby to osiągnąć. Błażej zawsze stara się wykonać powierzone zadanie i zrobić to dobrze. Jest staranny w zakańczaniu zadań i zarządzaniu planem, który jest wrażliwy na terminy. Jest niezwykle entuzjastycznie nastawiony do pracy, zarażając współpracowników energią, przez co nauka staje się prosta i łatwa do zapamiętania. Jego styl prezentacji jest otwarty i zachęca do zadawania pytań. Jest inteligentny, metodyczny, zorganizowany, a przy tym bardzo charyzmatyczny. Ktoś z kim pracuje się bardzo pozytywnie.
  Michał Malinowski
  Project Management, Transition and Transformation Professional, PMP, ITIL
 • Bartłomiej W
  Utalentowany manager, który jest również trenerem i mentorem. Miałem przyjemność współpracować z Błażejem przez ponad 4 lata. Stworzył przestrzeń do wzrostu, gdzie można było opanować umiejętności z różnych obszarów PM. Jednym z kluczowych elementów była budowa ducha pracy, kultury współpracy i wymiany wiedzy. Wymagający kierownik, który osiągał najlepsze rezultaty, zawsze na czas i w najwyższej jakości. Jako manager zespołu lub manager programu, Błażej jest najlepszym wyborem.
  Bartłomiej W.
  Program Manager at IBM Global Technology Services
 • krzysztof zawadzki
  Blazej was a great manager from both people management aspect point of view (regular and constructive feedback provided to employees, cares about private life and motiviation), as well as from meritoric IT Portoflio Management point of view. He has set up succesfully a new organization of succesful Transition and Transformation Managers that have delivered under his portfolio leadership several major outsourcing transitions in the Central Europe cluster for HP. He has been always appreciated in helping to resolve difficult escalation level issues in the programs and getting them back to green with strong leadership skills. It has been a great pleasure to work with the last 5 years.
  Krzysztof Zawadzki
  Project/Program Manager
 • Jay Vyas
  Miałem przyjemność pracować z Błażejem, zawsze dążył aby osiągnąć założone cele i miał oko do szczegółów co jest jego wielką zaletą. Jest pasjonatem swojej pracy, a jego profesjonalny sposób bycia sprawia, że jest świetnym managerem projektów, który potrafi pracować samodzielnie, lub jako część większego zespołu.
  Jay Vyas, PMP
  Programme Manager at DXC Technology
 • Piotr Karwot
  Blazej is a detail-oriented person who watches the balance sheet like a hawk without losing sight of the strategic objective. Good collegue.
  Piotr Karwot
  Project Manager at DXC Technology
 • Paulius Simkus
  Błażej jest doświadczonym specjalistą IT. Ma świetne umiejętności przywódcze i umiejętności, które są bardzo użyteczne podczas nowych projektów IT. Dobrze moderowane dyskusje (zainicjowane przez niego) działają jak katalizator dla wszystkich projektów. Posiada bardzo dobre umiejętności wsparcia rozwojowego wobec innych koordynatorów projektów i managerów. Rekomenduję go w roli zarządzania pojektami w obszarze IT.
  Paulius Šimkus, PMP
  IT Project Manager at Barclays

We worked for

 • Stollwerck
 • Heineken
 • Hewlett Packard
 • Mondelez
 • BP
 • Hewlett Packard Enterprise
 • Wyższa Szkoła Bankowa
 • Poznan University of Economics and Business
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości
 • Edumagica
 

Blaze Goraj - 100% Energy


 • 15+ years experience running Programs and Projects for Top 500 companies
 • A consultant and trainer with business experience to help solve complex project management issues in your business.
 • Accredited International Project Management Association (IPMA) trainer
 • Assessor (Assessment Expert) in an international competition for the world's most successful Project Excellence Award
 • Specializing in workshops combining classic and agile project management methods (Agile/Scrum)
 • A unique combination of passion and energy in providing training and consulting

 

Blaze Goraj - 100% Energy


 • 15+ years experiance running Programs and Projects for Top500 companies
 • A consultant and trainer with business experience to help solve complex project management issues in your business.
 • Accredited International Project Management Association (IPMA) trainer
 • Assessor (Assessment Expert) in an international competition for the world's most successful Project Excellence Award
 • Specializing in workshops combining classic and agile project management methods (Agile/Scrum)
 • A unique combination of passion and energy in providing training and consulting

linkedin goraj.com

Contact:

Our office's address:
Przemysłowa 39, 61-541 Poznań